fbpx

„Film o Pilchu” – premiera w Krakowie już 18 kwietnia

Opowieść o znakomitym pisarzu, publicyście, a także scenarzyście. Obraz przybliżający sylwetkę jednego z najwybitniejszych współczesnych prozaików, laureata kilku nagród literackich. Historia złożona z głosów jego przyjaciół oraz wypowiedzi samego bohatera. 18 kwietnia (wtorek) o godz. 19.00 w Kinie Pod Baranami odbędzie się krakowska premiera „Filmu o Pilchu”. Na czerwonym dywanie zobaczymy twórców filmu oraz przyjaciół pisarza. Seans poprzedzi spotkanie z reżyserem obrazu – Adamem Lewandowskim, autorką głośnej biografii „Pilch w sensie ścisłym” – Katarzyną Kubisiowską, oraz Maciejem Jakubowiakiem, które poprowadzi dziennikarka – Małgorzata I. Niemczyńska.

„Film o Pilchu” to opowieść o niezwykłym mężczyźnie, którego niebanalne spojrzenie na świat i ukazywanie rzeczywistości w krzywym zwierciadle odcisnęły trwałe piętno w historii polskiej literatury. Jerzy Pilch opowiada przed kamerą o dzieciństwie spędzonym w Wiśle, wpływie kobiet na jego osobiste wybory, a także powinnościach twórcy i relacjach z rodzicami – bohaterami jego prozy. Autor zaprasza widzów do swojego mieszkania przy ulicy Hożej w Warszawie, gdzie mieszka i tworzy. “Ma parę obsesji: obsesję erotyczną, którą popieram… snobizm luterański, którego nie rozumiem…” – tymi słowami opisuje głównego bohatera Janusz Głowacki. W produkcji występuje grono przyjaciół pisarza, a także jego koledzy po piórze, m.in. Krzysztof Varga, Andrzej Stasiuk i Wojciech Kuczok. Dokument został wyprodukowany wspólnie przez Jacka Rzehaka, producenta filmu „Pod mocnym Aniołem” i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

pilch_kwadrat

Kraków uzyskał tytuł Miasta Literatury UNESCO w 2013 roku jako pierwsze słowiańskie i drugie nieanglojęzyczne miasto na świecie. Ważnym elementem programu promocji czytelnictwa i wsparcia dla lokalnego środowiska kreatywnego są projekty łączące literaturę z kinem oraz ukazujące bogactwo literackie dziedzictwa Krakowa w filmie. Dotychczas zrealizowano takie produkcje filmowe jak: „Widok Krakowa” – spacer po Krakowie z poetą Adamem Zagajewskim, film „Nadal wracam” o Ryszardzie Krynickim czy „Napisane życie. Wisława Szymborska”.

Jerzy Pilch to prozaik, publicysta, dramaturg, scenarzysta filmowy. Pisarz o równie ironicznym, co czułym spojrzeniu na niedoskonałości tego świata i kondycję zamieszkujących go ludzi. Uważny obserwator i krytyczny komentator rodzimej rzeczywistości, przedstawianej z perspektywy inteligenckich rozczarowań czy kompleksów. Felietonista, znany z oryginalnych skojarzeń i ciętego pióra. Laureat nagrody Fundacji im. Kościelskich (1989) oraz Nagrody Literackiej Nike, którą otrzymał w roku 2001 za powieść „Pod Mocnym Aniołem”. Autor scenariuszy do filmów „Żółty szalik” i „Spis cudzołożnic”.

Adam Lewandowski jest reżyserem i scenarzystą, ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim i Krakowską Szkołę Scenariuszową. Od dziesięciu lat pracuje jako operator kamery, specjalizuje się w materiałach „making of”, czyli dokumentach realizowanych na planie filmu fabularnego. Współpracował m.in. z Wojciechem Smarzowskim, Anne Fontaine czy Małgorzatą Szumowską. Zadebiutował w 2012 roku filmem „Niezależna Republika Samosiuk” – portretem wybitnego operatora Zygmunta Samosiuka.

Jacek Rzehak, producent filmowy i telewizyjny, w latach 80. współtwórca – jako menadżer i autor tekstów – sukcesów grupy TSA, w 2014 roku został wraz z Wojciechem Smarzowskim uhonorowany Srebrnymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za adaptację „Pod mocnym Aniołem” Jerzego Pilcha.

Enter the search phrase: