fbpx

3 lata z tytułem Miasta Literatury UNESCO

22 października w sobotę Kraków świętuje 3. rocznicę przyznania tytułu Miasta Literatury UNESCO. Z tej okazji operator programu UNESCO dla Krakowa – Krakowskie Biuro Festiwalowe – przygotowało specjalne atrakcje. Zapraszamy do wspólnego świętowania!

  1. Literki – nowa odsłona

W najbliższą sobotę, w ramach obchodów 3. rocznicy tytułu na Rynku Głównym ponownie staną wielkoformatowe litery układające się w napis „KRAKÓW MIASTO LITERATURY UNESCO”. W ten sposób pragniemy ponownie podkreślić literacką tożsamość Krakowa. Litery pokażemy w zupełnie nowej odsłonie, nawiązującej do dzieł twórców polskiej szkoły ilustracji prezentowanych na trwającej wystawie „Węże, sztylety i płatki róży” w Bunkrze Sztuki. Zostały one zaprojektowane i wykonane przez artystkę sztuk wizualnych z krakowskiej ASP, rysowniczkę, ilustratorkę, graficzkę i autorkę komiksów – Agnieszkę Piksę, której prace możemy oglądać na wystawie w popularnym „Bunkrze”, będącej wydarzeniem towarzyszącym tegorocznego Festiwalu Conrada.

Tego dnia na płycie Rynku spotkacie animatora w stroju smoka, który będzie rozdawał mieszkańcom i turystom okolicznościowe baloniki.

  1. Krakowski Kiermasz Książki na Powiślu

Z okazji rocznicy tytułu UNESCO przy Powiśle 11 odbędzie się specjalna edycja Krakowskiego Kiermaszu Książki – święta dobrej literatury second-hand. Kiermasz potrwa od 10.00 do 18.00. Swoją ofertę zaprezentują m.in.: Szafa Pełna Książek – księgarnio-kawiarnia historyczna i antykwariat z Podgórza, antykwariaty 9 Wrota i Antykwariat Abecadło, katowicka Sofa Literacka oraz bukiniści z Hali Targowej. Warto przyjść całą rodziną – na dzieciaki czekają warsztaty rysowania komiksów, a dla starszych czytelników pokaz i prelekcja o wydawnictwach emigracyjnych. Zapraszamy również do sąsiedniej METAFORMA Cafe, gdzie za okazaniem książki kupionej na kiermaszu dostaniecie 10% zniżkę!

  1. Festiwal Conrada – ruszamy już w poniedziałek!

Obchody 3. Rocznicy tytułu Miasta Literatury UNESCO dla Krakowa zapowiada rozpoczynający się w poniedziałek 8. Festiwal Conrada. W spotkaniach festiwalowych zaplanowanych w tym roku w unikalnej przestrzeni Pałacu Czeczotki na rogu ulic Wiślnej i Św. Anny weźmie udział mistrzowska reprezentacja pisarzy i pisarek z całego świata, w tym min. autor bestsellerowych Godzin Michael Cunningham, wybitny australijski prozaik Richard Flanagan, najmłodsza w historii zdobywczyni nagrody Bookera – Eleanor Catton, węgierski pisarz, poeta i wykonawca głównej roli w filmie Syn Szawła Géza Röhrig, a także Samar Yazbek, Michel Faber, Andrzej Stasiuk, Artur Domosławski, Wojciech Górecki i wielu innych.

Więcej informacji: www.conradfestival.pl

  1. Kody Miasta na nowo

W weekend 22-23 października na krakowskich Plantach rozpoczyna się akcja wymiany tabliczek na literackich ławkach. Ponad 150 tabliczek upamiętniających najwybitniejszych pisarzy związanych z Krakowem oraz wybranych gości krakowskich festiwali literackich uzyska nową linię graficzną. Każda tabliczka posiada własny kod QR, odsyłający do multimedialnych treści związanych z danym pisarzem: fragmentów tekstów, archiwalnych nagrań, biogramu i fotografii.

 


 

Mieszkam w Mieście Literatury UNESCO – więcej o tytule

Sieć Miast Kreatywnych (Creative Cities Network) to program UNESCO utworzony w 2004 roku, aby promować rozwój ekonomiczny, społeczny i kulturowy miast, oparty na zasadach kreatywności i zrównoważonego rozwoju. UNESCO nadaje tytuły Miast Kreatywnych w dziedzinach: muzyki, literatury, filmu, gastronomii, rzemiosła artystycznego i sztuki ludowej, wzornictwa oraz sztuk wizualnych. Stolica Małopolski została uhonorowana zaszczytnym tytułem Miasta Literatury w 2013 roku jako pierwsze słowiańskie i drugie nieanglojęzyczne miasto na świecie. UNESCO doceniło nie tylko wielowiekowe dziedzictwo miasta Szymborskiej, Miłosza, Lema, Mrożka i Kantora, ale status czołowego polskiego ośrodka akademickiego, intelektualnego, miejsca czołowych polskich festiwali literackich – Conrada i Miłosza, siedziby Instytutu Książki i największych w kraju Targów Książki, miejsca szczególnej koncentracji sektora wydawniczego i księgarskiego.

Krakow Miasto Literatury UNESCO, Fot. Tomasz Wiech

Krakow Miasto Literatury UNESCO, Fot. Tomasz Wiech

Od tego czasu literacki Kraków wkroczył na nową drogę. Wieloletnia strategia promocji czytelnictwa, wsparcia dla ludzi pióra i lokalnego rynku książki wpisana w aplikację przygotowaną przez środowiska literackie miasta została przyjęta drogą uchwały Rady Miasta, przyjęto miejski program rozwoju życia kulturalnego w księgarniach i ogłoszono strategię wsparcia debiutów, na którą składa się min. ustanowiona w 2015 roku Nagroda Conrada dla najlepszego debiutu w kategorii proza oraz Kurs Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO. Trwa proces łączenia krakowskich bibliotek i wzmacniania działalności filii lokalnych. W ramach akcji Czytaj PL sieć bezpłatnych wypożyczalni e-booków tylko w ubiegłym roku opanowała ulice sześciu polskich miast, Festiwal Conrada i odbywające się równolegle Międzynarodowe Targi Książki rokrocznie biją rekordy frekwencji, Festiwal Miłosza odbywa się w trybie corocznym razem z Galą Nagrody Szymborskiej, symbolicznie odnawiając tradycję spotkań Poetów Wschodu i Zachodu zainicjowanych przez dwójkę Noblistów. Kraków objął i utrzymał również kierowniczą rolę w sieci Miast Literatury, zarządzając pracami Komitetu Sterującego zatwierdzającego nowe kandydatury do sieci.

Enter the search phrase: